Data Publikacji: 05-10-2017 przez autor

Nieprzedawniona zbrodnia sprzed 19 lat - policja zatrzymała podejrzewanego o oskórowanie studentki w Krakowie

Śledztwo prowadzone przez krakowskie Archiwum X, pod nadzorem małopolskiego oddziału Prokuratury Krajowej, doprowadziło do zatrzymania Roberta J. – 52-letniego mieszkańca Krakowa, podejrzewanego o dokonanie przed 19 laty okrutnej zbrodni. porpr

źródło: pixabay.com

Ok. godz. 14.45. na polecenie prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, małopolscy policjanci zatrzymali 52-letniego mężczyznę, mieszkańca Krakowa, podejrzewanego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 23-letniej kobiety, do którego miało dojść 19 lat temu- poinformował rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie mł. insp. Sebastian Gleń.

Zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem z 1999 roku
W styczniu 1999 roku załoga barki na Wiśle dokonała makabrycznego odkrycia. W mechanizm wplątał się kawał ludzkiej skóry – precyzyjnie zdjętej z ciała i zszytej na wzór ubrania. Fragmenty skóry były fachowo odcięte i wypreparowane. Następnie odnaleziono także nogę tej samej ofiary. Jej tożsamość ustalono na podstawie badań DNA, czym dowiedziono, że są to szczątki zaginionej w listopadzie 1998 roku studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katarzyny Z.

W 2000 roku prokuratura umorzyła śledztwo. Zbrodni przez lata nie udało się wyjaśnić.

Możliwość powrotu do sprawy po latach a przedawnienie karalności czynu
Zgodnie z art. 101 § 1 pkt. 1 Kodeksu karnego, przestępstwo zabójstwa ulega przedawnieniu po 30 latach od popełnienia czynu. Okres ten ulega dodatkowemu przedłużeniu, jeśli w sprawie wszczęto postępowanie (art. 102 Kodeksu karnego). Ujawnienie nowych dowodów lub okoliczności sprawy może zatem spowodować podjęcie procedury, wykrycie sprawcy dzięki postępowi w dziedzinie badań kryminalistycznych i pociągnięcie go do odpowiedzialności do czasu przedawnienia karalności czynu.

Podjęcie postępowania, nowoczesne metody
W 2011 roku do sprawy powrócili policjanci Archiwum X. Analizowali zebrane dowody przy użyciu nowych metod badań kryminalistycznych. Doprowadziło to do podjęcia postępowania w 2012 roku.

W toku śledztwa powoływano najwybitniejszych polskich i zagranicznych biegłych różnych specjalności m.in. z zakresu psychologii śledczej, z zakresu badań poligraficznych wykonywanych przez eksperta Jacka Bieńkuńskiego.

Kluczowy wkład w poczynienie ustaleń śledczych miały również opinie instytucji specjalistycznych, w tym m.in. Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie, Zakładów Medycyny Sądowej, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Przyrodniczego, Instytutu Odlewnictwa w Krakowie.

Korzystano również z najnowszych technik śledczych i zdobyczy nauki, które pozwoliły na odtworzenie sposobu działania sprawcy i wykrycie szeregu istotnych z punktu widzenia dowodowego okoliczności zabójstwa Katarzyny Z.

Wśród tych instytucji były m.in. Laboratorium Ekspertyz 3D Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu reprezentowanego przez dra n.med. Krzysztofa Maksymowicza. Po raz pierwszy w Polsce odtworzył on sposób działania sprawcy zabójstwa Katarzyny Z. w oparciu o dane biometryczne ofiary i ślady działania sprawcy na niektórych tkankach ofiary, sporządzając trójwymiarowy obraz przebiegu zabójstwa.

Istotne dowodowo były również ustalenia poczynione przez Katedrę Biologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu reprezentowaną przez prof. Krzysztofa Marycza. Przy użyciu najnowszych metod badawczych wykrył on związki chemiczne, jakie były podawane Katarzynie Z.
– podała Prokuratura Krajowa w komentarzu prasowym z dnia 4 października.

Przeczytaj również