Porady - prawo karne

Czy włamanie po alkoholu ujdzie sprawcy na sucho?Czy włamanie po alkoholu ujdzie sprawcy na sucho?

W internecie nie trudno jest natknąć się na informacje, które z rzeczywistością mają bardzo mało wspólnego, tylko nieliczni weryfikują to czego się właśnie dowiedzieli. (...)

Co grozi za wyłudzenie świadczenia wychowawczego 500+?Co grozi za wyłudzenie świadczenia wychowawczego 500+?

Składając wniosek o otrzymanie świadczenia wychowawczego, tzw. 500+, rodzic lub opiekun musi przedstawić szereg dokumentów oraz oświadczeń. Jeśli złożone oświadczenia nie są zgodne z prawdą lub wprowadzają w błąd, można narazić się (...)

Kto może być uznany za niegodnego dziedziczeniaKto może być uznany za niegodnego dziedziczenia

Czy zabójca rodziców będzie po nich dziedziczył? A jeśli spaliłby dom rodziców? Lub groźbą zmusiłby ich do sporządzenia testamentu określonej treści? Zdarzają się takie sytuacje, że dziedziczenie jest w powszechnym odczuciu niesprawie (...)

Siedem osób przed sądem za „lajki” pod obraźliwym wpisem – czy za zniesławienie w Internecie grozi więzienie?Siedem osób przed sądem za „lajki” pod obraźliwym wpisem – czy za zniesławienie w Internecie grozi więzienie?

Miliony użytkowników portalu społecznościowego facebook.com codziennie kilka „lubię to” pod różnymi treściami. Taka – często automatyczna – akceptacja wypowiedzi może oznaczać podawanie dalej zniesławiających postów. Czy za „l (...)

Jaka kara grozi za posiadanie narkotyków? „Znaczna ilość”, „wypadek mniejszej wagi”, „nieznaczna ilość na własny użytek”Jaka kara grozi za posiadanie narkotyków? „Znaczna ilość”, „wypadek mniejszej wagi”, „nieznaczna ilość na własny użytek”

Posiadanie środków odurzających jest w prawie polskim zakazane. Kwestię tę regulują przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. (...)

Po jakim czasie następuje zatarcie skazania?Po jakim czasie następuje zatarcie skazania?

Zgodnie z art. 106 Kodeksu karnego, z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Po jakim czasie można liczyć na usunięcie wzmianki o skazaniu? Czy są jakieś wyjątki od tej zasady? (...)

Nieprzedawniona zbrodnia sprzed 19 lat - policja zatrzymała podejrzewanego o oskórowanie studentki w KrakowieNieprzedawniona zbrodnia sprzed 19 lat - policja zatrzymała podejrzewanego o oskórowanie studentki w Krakowie

Śledztwo prowadzone przez krakowskie Archiwum X, pod nadzorem małopolskiego oddziału Prokuratury Krajowej, doprowadziło do zatrzymania Roberta J. – 52-letniego mieszkańca Krakowa, podejrzewanego o dokonanie przed 19 laty okrutnej zbrodni. (...)

Zmiana zarzutów dla opiekunów pobitego siedmiolatka – o roli Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw ObywatelskichZmiana zarzutów dla opiekunów pobitego siedmiolatka – o roli Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich

Do Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich może zwrócić się każdy, kto ma informacje o naruszaniu praw, na straży których stoją Rzecznicy. W zakresie swoich kompetencji mogą oni podjąć właściwe działania lub poprzestać na (...)

Czy wywiezienie dziecka za granicę bez zgody drugiego rodzica jest przestępstwem?Czy wywiezienie dziecka za granicę bez zgody drugiego rodzica jest przestępstwem?

Wyjazd dziecka za granicę należy do istotnych spraw dotyczących jego osoby, więc zgodnie z art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice powinni w tej materii decydować wspólnie. Jeśli brak jest między nimi porozumienia, wniosek o rozstr (...)